Puls Biznesu: "Nie tylko spółki technologiczne napędzają indeks S&P 500"

Początek roku jest bardzo udany dla amerykańskich inwestorów, a główny indeks tamtejszej giełdy S&P 500 wzrósł w pierwszych miesiącach bieżącego roku o 6,5%. Jedną z głównych składowych tak wysokiej stopy zwrotu jest oczywiście bardzo dobre zachowanie całej grupy spółek technologicznych, z takimi przedstawicielami jak Nvidia, AMD, czy Meta Platforms, które od początku roku wzrosły o odpowiednio: 73,6%, 39,2% i 38,5%. W ramach indeksu S&P 500 można w tym roku znaleźć równie ciekawe spółki w sektorach nietechnologicznych, które wygenerowały wysokie stopy zwrotu od początku roku, wsparte bardzo dobrymi wynikami finansowymi za 4Q23.

Do takich spółek zaliczyć możemy z pewnością Eli Lilly, czyli przedstawiciela sektora Health Care, który to może pochwalić się wzrostem kursu o 33,4% w br. Na początku lutego spółka zaprezentowała wyniki za 4Q23, które przebiły oczekiwania analityków. Przychody ze sprzedaży okazały się być lepsze od prognoz o 4,7%, a zyski na akcję aż o 14,2%. Jednak to co rozpaliło wyobraźnie inwestorów to komentarze dot. popytu na leki GLP-1 (wykorzystywane w odchudzaniu), który znacząco przekracza dostępne mocne produkcyjne i w najbliższych latach, pomimo dokładania kolejnych linii produkcyjnych, może to nie ulec zmianie ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie na tego typu leki. Konsensus prognoz analityków dostępny w serwisie Bloomberg, zakłada w latach 2023-27 średnioroczny wzrost zysku na akcję w tempie aż +48%, co powinno i w kolejnych latach wspierać zachowanie kursu Eli Lilly.

Inną ciekawą spółką sklasyfikowaną w sektorze Industrials jest Uber Technologies, który wzrósł od początku roku o 28,5%. Głównym powodem tak dobrego zachowania były wyniki za 4Q23 opublikowane w połowie lutego, które spowodowały wystrzał kursu aż o 14,7% w pierwszej sesji po ich publikacji. Jakiś czas temu spółka wróciła na radary inwestorów, na co niewątpliwy wpływ miało długo oczekiwane osiągnięcie progu rentowności biznesu w 2023 roku i systematyczne zwiększanie generowanych zysków w każdym kolejnym kwartale. W 4Q23 po wypracowaniu kolejnych bardzo dobrych wyników oraz wysokich przepływów pieniężnych, Zarząd zdecydował się ogłosić pierwszy w historii spółki program skupu akcji własnych opiewający na 7 mld USD. Świadczy to w dużej mierze o pewności Zarządu, że największe problemy Uber ma już za sobą, a przed samą spółką lata dynamicznego wzrostu wyników przy jednoczesnej wysokiej generacji gotówki.

Z kolei w sektorze grupującym spółki konsumenckie, czyli sektorze Consumer Discretionary, jedną z wyróżniających się w tym roku spółek jest sieć meksykańskich restauracji Chipotle Mexican Grill, której kurs wzrósł od początku roku o 18,5%. To co spodobało się inwestorom w opublikowanych na początku lutego wynikach za 4Q23, to z jednej strony wysoki wzrost sprzedaży porównywalnej (like-for-like), który sięgnął 8,4% r/r, a z drugiej strony wysokiej efektywności prowadzenia biznesu na poziomie pojedynczej restauracji, gdzie marża restauracyjna wzrosła w ciągu roku o 1,4% do poziomu 25,4%. Sama sieć jest wciąż na dosyć wczesnym etapie rozwoju, posiadając obecnie ok. 3500 restauracji głównie w Stanach Zjednoczonych, a docelowe plany spółki mówią nawet o 7000+ lokalach w USA i możliwości rozwoju sieci w Europie czy na Bliskim Wschodzie.

Podsumowując, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku główną lokomotywą wzrostu indeksu S&P 500 były zdecydowanie spółki technologiczne, jednak i w pozostałych sektorach można było znaleźć wyróżniające się spółki, które dotrzymywały im tempa, generując wysokie stopy zwrotu sięgające nawet kilkudziesięciu procent.

Daniel Łuszczyński, CFA