Puls Biznesu: "Funduszy autorskich szukaj w czołówce"

Gdyby twórcy autorskich koncepcji dawali głowy za dobre wyniki, kilka mogłoby spaść. Ale większość błysnęła wynikami za 2016 r.

Autorskie fundusze to poletko, na którym zarządzający po przejściu „na swoje” mają okazję zapracować na nazwisko lub potwierdzić markę, proponując unikalną strategię i korzystając z dobrodziejstwa elastyczności w działaniu. Rozwiązania, podawane zwykle w formule funduszy zamkniętych, dostępne są dla inwestorów z doświadczeniem i grubszym portfelem — próg wejścia to co najmniej równowartość 40 tys. EUR, a więc prawie 180 tys. zł.

Zwykle są to fundusze poszukujące tzw. absolutnej stopy zwrotu. Te, które można porównywać z innymi o uniwersalnej strategii, w 2016 r. wypadły bardzo dobrze — aż cztery z siedmiu znalazły się w czołowej dziesiątce pod względem stopy zwrotu. Niestety, są też takie, które wylądowały na przeciwnym biegunie i przyniosły straty.

Dobra robota

Wśród autorskich koncepcji o co najmniej 12-miesięcznym rynkowym stażu miejsce lidera w rankingu rocznych stóp zwrotu z wynikiem 30 proc. zajął Acer Aggressive FIZ, fundusz zarządzany pod kierownictwem Jakuba Głowackiego.

— Znaczący wpływ na wynik miały: PZU, Bloober Team, Medicalgorithmics. Dobrze spisywali się eksporterzy: Rawlplug, Selena FM, Asbis oraz spółki o charakterze innowacyjnym: Unified Factory oraz iFun4all. Korzystaliśmy też ze zwyżek na rynkach zagranicznych. Dodatkowe 6 proc. w wynikach funduszu przyniosły inwestycje na rynku nieruchomości — mówi dyrektor Quercusa. Specjalista dodaje, że nie bez znaczenia był także poziom alokacji.

— W pierwszej połowie roku znacząco ograniczyliśmy zakładaną pozycję, natomiast w drugiej połowie stopniowo zwiększaliśmy zaangażowanie, czego rezultatem był doskonały zwrot w trzecim i czwartym kwartale — mówi Jakub Głowacki. Stopa zwrotu za drugie półrocze 2016 r. funduszu Acer Aggressive FIZ wyniosła 26,5 proc., a w samym czwartym kwartale fundusz wypracował 17,3 proc. 15,6 proc., tyle że w całym roku, to wynik 89th Avenue FIZ, uniwersalnego funduszu absolute return, który w swojej kategorii zajął czwarte miejsce.