2019-04-02

Komentarz do wyników za I kw. 2019 r.

Pierwszy kwartał 2019 roku kończymy wysoką stopą zwrotu na poziomie 15,0%. Wynik zdecydowanie przewyższa notowania szerokiego rynku, gdzie WIG wzrósł o 3,4%, natomiast WIG20 zaledwie o 1,6%. Najlepiej w zestawieniu indeksów giełdowych wypada indeks małych spółek sWIG80, który zwyżkował o 12,6%.
 
Na początku roku przyjęliśmy trafne założenia co do możliwego mocniejszego odbicia notowań po słabym 2018 roku. Obiecująco wyglądał segment małych i średnich spółek, które po dwuletniej przecenie dawały szanse na choćby czasowy powrót do wzrostów. W styczniu zwiększyliśmy naszą alokację do ponad 100% - zwiększając zaangażowanie w akcję oraz instrumenty pochodne. Przyjęte założenia inwestycyjne przełożyły się na znaczącą pozytywną kontrybucję do ostatecznego wyniku funduszu.
 
Nie bez znaczenia pozostała właściwa selekcja spółek portfelowych. Korzystne wzrosty mieliśmy na walorach: CD Projekt, Alior Bank, CCC, Bloober Team, Torpol, Polski Bank Komórek Macierzystych i Trans Polonia. Zwiększając możliwy potencjał osiągnięcia dodatkowej stopy zwrotu z selekcji, zajęliśmy również krótką pozycję na wybranych spółkach poprzez kontrakty terminowe na akcję – w ramach krótkiej pozycji istotny zysk przyniosły: PKN Orlen, PGNiG oraz Orange Polska.
 
Po dynamicznej poprawie wyników portfela w styczniu, biorąc pod uwagę dalsze ograniczone perspektywy wzrostów w segmencie dużych spółek, przyjęliśmy zabezpieczającą pozycję na kontraktach terminowych na indeks WIG20. Wiązało się to z doprowadzeniem do względnej neutralności portfela, przy dalszym zaangażowaniu w segmencie małych i średnich spółek. Biorąc jednocześnie pod uwagę znaczące wzrosty na rynku amerykańskim (prawie 20 proc. względem grudniowych dołków), widząc również silne techniczne wykupienie pozostałych rynków bazowych, przyjęliśmy ujemną pozycję na kontraktach terminowych na indeksy DAX oraz NASDAQ.
 
W perspektywie najbliższych miesięcy w dalszym ciągu jesteśmy pozytywnie nastawieni względem małych i średnich spółek, których notowania powinny wspierać utrzymujące się niskie wyceny. W przypadku dużych spółek do ewentualnych zakupów podchodzimy oportunistycznie, obserwując względną siłę poszczególnych rynków i oczekując na bardziej atrakcyjne poziomy cenowe.
 
W ramach prowadzonych działań inwestycyjnych rynku nieruchomości, sprzedaliśmy inwestycję mieszkaniową wielorodzinną w Warszawie w dzielnicy Wilanów (pierwsza faza deweloperska – teren inwestycyjny wraz z pozwoleniem na budowę) na rzecz renomowanego partnera Bouygues Immobilier. Ostateczna kontrybucja z tego projektu przełożyła się na kilkuprocentowy wzrost wartości portfela w bieżącym kwartale.