2022-01-03

Komentarz do wyników za 2021 r.

Z przyjemnością przekazujemy Państwu informację o bardzo dobrych wynikach funduszu Acer Aggressive FIZ za ubiegły rok.

Fundusz osiągnął stopę zwrotu na poziomie 82,5% p.a.

Według naszych wstępnych wyliczeń jest to prawdopodobnie najwyższa ubiegłoroczna stopa zwrotu wśród wszystkich dostępnych na rynku krajowym strategii inwestycyjnych.

Ponadprzeciętny zysk nawiązuje do przyjętych przez nas założeń akceptacji znaczącej/ponadprzeciętnej zmienności wyników. Po wcześniejszym słabszym wyniku z roku 2020, następuje odbudowa aktywów, zdecydowane zwiększenie płynności i związana z tym znacząca alokacją pozycji gotówkowej. Bardzo dobry wynik osiągnięty w roku 2021 jest w dużej mierze związany ze sprzedażą inwestycji mieszkaniowej na terenie warszawskiej dzielnicy Białołęka – na rzecz jednego z wiodących na rynku podmiotów deweloperskich.

W bieżącym roku czekają nas kolejne wyzwania inwestycyjne. Skupiamy się na zdecydowanie większej inwestycji nieruchomościowej – w przygotowaniu zespół zabudowy zamieszkania zbiorowego Private Rental Sector, na terenie warszawskiej dzielnicy Mokotów. W przypadku tej inwestycji będziemy dalej zwiększać udziały Funduszu w powyższym projekcie, który w naszej ocenie powinien znacząco wpłynąć na przyszłe wyniki Funduszu. Jednocześnie, w związku z planami zwiększenia alokacji w tym projekcie, mając na uwadze statutowe zasady dywersyfikacji (limit 25% alokacji), w pierwszych miesiącach tego roku planujemy emisję certyfikatów Funduszu.

Utrzymujemy pozytywne nastawienie do metali szlachetnych. W dalszym ciągu zachowujemy nasze inwestycje w oparciu o instrumenty pochodne, które będą jednak stopniowo ograniczane na rzecz wytwórców (kopalnie) – ze względu na większe możliwości co do płynności po stronie Funduszu oraz niższe koszty utrzymania inwestycji. Po słabszym ubiegłym roku dla metali szlachetnych, oczekujemy poprawy notowań. Wzrostom kursów powinny sprzyjać utrzymujące się na rynkach światowych ujemne realne stopy procentowe. Nasze całkowite zaangażowanie na rynku metali szlachetnych może w bieżącym roku dochodzić do poziomów 50% alokacji.

Będziemy również uważnie przyglądać się rynkom akcyjnym, choć po dwóch dobrych latach na rynkach, nastawiamy się na podejście selektywne – licząc na możliwość pojawienia się nieco większej korekty notowań poszczególnych walorów.

 

Chcielibyśmy Państwa poinformować, że od początku bieżącego roku, częścią rynku kapitałowego Funduszu (akcje/obligacje/instrumenty pochodne) będzie współzarządzał p. Daniel Łuszczyński - posiada 9 letnie doświadczenie zawodowe, jest maklerem papierów wartościowych, legitymuje się tytułem CFA oraz posiada zdany egzamin na doradcę inwestycyjnego (oczekuje wpisu na listę).

W najbliższym czasie będziemy również dokonywać zmiany rozszerzenia nazwy Funduszu z  „Aggressive” na „Multistrategy”. W ten sposób chcemy podkreślić zróżnicowanie przyjętych strategii inwestycyjnych, wskazując jednocześnie na szeroki zakres aktywów będących przedmiotem inwestycji – poczynając od nieruchomości inwestycyjnych, poprzez papiery wartościowe, derywaty, instrumenty surowcowe i walutowe.

Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że przyjęta od początku funkcjonowania Funduszu polityka inwestycyjna nie ulega zmianie. W poszukiwaniu ponadprzeciętnej stopy zwrotu, w dalszym ciągu dopuszczać będziemy wysoki poziom zmienności notowań. Wymaga jednocześnie podkreślenia, że przyjęty w Funduszu poziom ryzyka inwestycyjnego należy w dalszym ciągu traktować na najwyższym poziomie, jak również wskazania, że inwestycję w certyfikaty Funduszu należy traktować komplementarnie - z przyjęciem odpowiednich zasad dywersyfikacji aktywów. W naszej ocenie proponowany poziom inwestycji w certyfikaty Funduszu nie powinien przekraczać 10% posiadanych aktywów inwestycyjnych poszczególnych Inwestorów.

Na zakończenie chcielibyśmy przekazać Państwu z naszej strony życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.