2017-01-03
Komentarz do wyników za 2016 rok
Doskonały wynik roczny Acer Aggressive FIZ na poziomie 30,04%. Inwestycje rynku kapitałowego przyniosły zwrot na poziomie 24%, a inwestycje rynku nieruchomości 6%.
Początek minionego roku łączył się z narastającymi obawami inwestorów o stabilność sytuacji politycznej na rynku krajowym, zmianą ocen międzynarodowych agencji ratingowych, projektowanymi zmianami gospodarczymi odnoszącymi się do rynku kapitałowego, a w szczególności rozwiązań co do opodatkowania aktywów bankowych, dalszych zmian na rynku OFE oraz zgłaszanych projektów ustawodawczych w sprawie rozwiązania problemu kredytów frankowych. W konsekwencji, segment dużych spółek znalazł się pod presją zmian politycznych dotyczących głównych sektorów polskiej gospodarki, a materializujące się ryzyka mocno przeceniły akcje spółek energetycznych i banków.
Reagując na powyższe obawy - jednocześnie zwracając uwagę na utrzymujące się odpływy kapitału zagranicznego - w pierwszej połowie roku znacząco ograniczyliśmy poziom alokacji na rynku akcyjnym poprzez wykorzystanie instrumentów pochodnych. Utrzymaliśmy zaangażowanie wyłącznie w sektorze małych i średnich spółek, które ostatecznie zachowywały się lepiej po słabszym 2015 roku.
Narastające wyprzedanie notowań dużych spółek umożliwiło nam w drugiej połowie roku na ostateczne zamknięcie pozycji zabezpieczającej i stopniowe zwiększanie poziomu zaangażowania w sektor największych spółek. Realizacja powyższej strategii znacząco przełożyła się poprawę wyniku w III i IV kwartale.
Bardzo istotne znaczenie dla wyników miał trafny dobór spółek portfelowych. Znaczący wpływ miały: PZU, Bloober Team, Medicalgorithmics. Dobrze zachowywali się eksporterzy: Rawlplug, Selena FM, Asbis oraz spółki o charakterze innowacyjnym: Unified Factory oraz iFun4all. Korzystaliśmy również ze wzrostów na rynkach zagranicznych: Moneta Money Bank.
Pozytywnie na wyniki funduszu wpłynęła część nieruchomościowa portfela, zapewniając dodatkowe 6% wzrostu.
W naszej ocenie, początek 2017 roku na krajowym rynku akcji powinien przynieść kontynuację tendencji wzrostowej, której świadkami byliśmy w końcówce minionego roku. Istotnymi czynnikami w średnim terminie powinny być: pozytywne rozstrzygnięcie kwestii OFE, złagodzenie założeń projektu tzw. „ustawy frankowej”, poprawa sytuacji makroekonomicznej stymulowanej w dalszym ciągu bodźcami programu 500+ oraz wzrostem inwestycji infrastrukturalnych z środków unijnych.
Panujące środowisko proinflacyjne powinno sprzyjać przeważaniu inwestycji akcyjnych względem papierów dłużnych, jak również względnie pozytywnym nastawieniem inwestorów zagranicznych do krajowego rynku akcji.
Na rynkach zagranicznych pozytywnie patrzymy na rynek rosyjski. Do podjęcia ewentualnych decyzji inwestycyjnych podchodzimy jednak oportunistycznie, uzależniając zaangażowanie przede wszystkim od sytuacji geopolitycznej, związanej z dalszymi oczekiwaniami co do wzrostu cen surowców, jak również kontynuacji poprawy gospodarki oraz potencjalnego zniesienia sankcji handlowych.
Widzimy względnie dobre perspektywy w segmencie blue chipów, na korzyść których przemawia zmaterializowanie się znacznej części ryzyk, notowanie spółek poniżej historycznych poziomów oraz możliwy powrót kapitału zagranicznego na polską giełdę. W segmencie małych i średnich spółek naszą uwagę skupiamy na sektorze eksporterów, nowych technologii, budownictwie infrastrukturalnym, a w szczególności na spółkach nastawionych na konsumpcję, które wspierać będzie dalszy wzrost wynagrodzeń i spadek bezrobocia.
W dalszym ciągu pozostajemy pozytywnie nastawieni do rynku nieruchomości, poszukując kolejnych okazji i kontynuując rozpoczęte realizacje.