2016-01-04

Komentarz do wyników za 2015 rok

W roku 2015 wzrost wartości certyfikatu funduszu Acer Aggressive wyniósł 10,24%.

Miniony rok na rynkach kapitałowych charakteryzował się dużą zmiennością. Rynki rozwinięte po względnie dobrym początku roku z końcem wiosny rozpoczęły kilkumiesięczną korektę, która zakończyła się dopiero we wrześniu. Krajowy rynek pozytywną korelację z giełdami rozwiniętymi zakończył niestety na wiosennym szczycie. W kolejnych miesiącach górę wzięły obawy o wpływ zmian politycznych na główne sektory polskiej gospodarki, a materializujące się ryzyka mocno przeceniły akcje spółek energetycznych i banków. Trwająca od kilku lat bessa na rynku surowców utrzymała negatywny sentyment do rynków wschodzących, co wprost przekładało się na wyceny spółek surowcowych (m. in. KGHM). Ostatecznie indeks szerokiego rynku WIG zakończył rok spadkiem o 9,6%, a indeks WIG20 zniżkował o 19,7%. Jedynie indeksy mniejszych spółek zakończyły rok na niewielkich plusach.

Po słabym 2014 roku mniejsze spółki zachowywały się znacznie lepiej, a ich odpowiednia selekcja miała pozytywny wpływ na część kapitałową funduszu. Korzystaliśmy na dobrym zachowaniu spółek z sektora budowlanego, a szczególnie budownictwa infrastrukturalnego (Elbudowa, Mostostal Warszawa, Rafako, Trakcja), sprzyjał nam wzrost popytu konsumenckiego (Indykpol, Sfinks), a także zaangażowanie w spółki z sektora innowacyjnych technologii (MCI, Bloober Team). Okazji szukaliśmy również na rynku pierwotnym (Uniwheels, Rafako). Negatywnie na portfel funduszu wpłynęły inwestycje na rynku niemieckim oraz zaangażowanie w polskie blue chips, które w końcówce roku, po wcześniejszych spadkach, wydawały się potencjalnie ciekawą inwestycją.

Pozytywnie na wyniki funduszu wpłynęła część nieruchomościowa portfela. Wzrost części nieruchomościowej to efekt sprzedaży na rzecz inwestora docelowego, przygotowanego do realizacji drugiego etapu inwestycji mieszkaniowej na terenie warszawskiej dzielnicy Praga Południe.

W naszej ocenie, początek 2016 roku może przynieść korektę na rynkach rozwiniętych, a wraz z tym, dalszą kontynuację spadków krajowych indeksów. Zakładamy, że w średnim terminie powinno się to przełożyć na powstanie okazji inwestycyjnych. Kolejne decyzje polityczne przybliżają nas do finału zmian w głównych obszarach gospodarki, co pozwoli na analizę potencjału spółek z sektora finansowego i energetycznego. Liczymy również, że umożliwi to powrót kapitału zagranicznego na polską giełdę.

Na rynkach zagranicznych pozytywnie patrzymy na rynek niemiecki. Do podjęcia ewentualnych decyzji inwestycyjnych podchodzimy jednak oportunistycznie, uzależniając zaangażowanie przede wszystkim od atrakcyjności wycen.

Widzimy względnie dobre perspektywy w segmencie małych i średnich spółek. Naszą uwagę skupiamy na sektorze eksporterów, konsumpcji indywidualnej, a także spółek budownictwa infrastrukturalnego.

W dalszym ciągu pozostajemy pozytywnie nastawieni do rynku nieruchomości, poszukując kolejnych okazji i kontynuując rozpoczęte realizacje.